Magnetoterapia dla psa – co warto wiedzieć?

Na co dzień większość z nas nie zdaje sobie sprawy z oddziaływania i roli pola magnetycznego w naszym życiu. Dopiero słysząc o zabiegu, jakim jest magnetoterapia, zaczynamy zastanawiać się czy pole magnetyczne może nam pomóc (i jednocześnie nie zaszkodzić). Prawdą jest, że terapia PEMF, czyli pulsacyjnym polem elektromagnetycznym, coraz częściej wykorzystywana jest w leczeniu i rehabilitacji ludzi oraz zwierząt.

Magnetoterapią powinien zainteresować się każdy opiekun psa, który boryka się z ostrym urazem, złamaniem kości, chorobą zwyrodnieniową stawów, czy każdym innym stanem tkanki miękkiej, która powoduje stan zapalny, zmniejszoną ruchliwość i ból. PEMF może pomóc psu w odzyskaniu lepszej jakości życia.

Pole magnetyczne w magnetoterapii

Organizm żywy, zarówno człowieka, jak i zwierzęcia, pełen jest ładunków elektrycznych kontrolujących wszystkie procesy – od komunikacji nerwowej, po skurcze mięśni oraz pracę narządów. Ładunki elektryczne to wynik obecności w ciele jonów ujemnych i dodatnich, a utrzymanie ich w równowadze ma niezwykle istotne znaczenie dla efektywnego działania komórek.

Dodatkowo, na co dzień mamy do czynienia z ziemskim polem magnetycznym, które utrzymuje atmosferę i sprawia, że na Ziemi może rozwijać się życie. Ziemskie pole magnetyczne dostarcza zwierzętom wędrownym informacji niezbędnych do nawigacji podczas migracji. Wspomniane pola magnetyczne powstają poprzez wprawienie w ruch naładowanych elektrycznie cząstek.

Pole magnetyczne wykorzystywane w magnetoterapii wpływa pozytywnie na procesy sygnalizacji komórkowej. Szczególnie warte uwagi są PEMF, czyli pulsacyjne pola elektromagnetyczne o odpowiedniej częstotliwości, intensywności i czasie trwania aplikacji. Takie działanie jest pożądane, gdy komórki nie komunikują się wystarczająco skutecznie z powodu wieku, choroby, kontuzji, czy stresu.

Terapia polem magnetycznym dla psów

Magnetoterapia może być wykorzystywana w leczeniu i rehabilitacji psów w przypadku:

  • złamań kości
  • gojenia się ran
  • choroby zwyrodnieniowej stawów
  • choroby krążka międzykręgowego
  • przewlekłego bólu
  • schorzeń ścięgien, więzadeł i mięśni

Badania wskazują, że podstawowe mechanizmy magnetoterapii prowadzą u psów do redukcji bólu, zwiększenia dotlenienia tkanek, zmniejszenia stanów zapalnych oraz proliferacji (tj. namnażania) komórek i tworzenia kolagenu. Dr William Pawluk, ekspert w dziedzinie PEMF zauważa: „Podobnie jak u ludzi, PEMF przenikają przez całą objętość ciała zwierzęcia, w tym stymulując każdą pojedynczą komórkę na ich drodze, aby uzyskać wyniki. W rezultacie, poprzez zwiększenie metabolizmu i energii w poszczególnych komórkach ciała, zwierzęta często są w stanie radykalnie poprawić swoje gojenie, czy to w wyniku urazu, operacji, infekcji lub innych stanów”*. 

Zabieg magnetoterapii dla psa – najważniejsze informacje

Przede wszystkim należy pamiętać, że decyzja o zastosowaniu magnetoterapii u psa powinna być omówiona i potwierdzona przez lekarza weterynarii. Nie bez znaczenia będą odpowiednio dobrane parametry, takie jak częstotliwość, intensywność i długość trwania zabiegów, które określi właśnie specjalista. Próby samodzielnego dostosowania zabiegów mogą przynieść więcej negatywnych skutków niż pożytku. Jednocześnie, magnetoterapia nie sprawdzi się w każdym przypadku i ma swoje przeciwwskazania, które weterynarz musi wykluczyć.

Nowoczesna technologia i dostępne urządzenia pozwalają na stosowanie magnetoterapii u psów zarówno w specjalistycznym gabinecie, w ramach rutynowego leczenia, jak i w domu. Urządzenie można kupić lub wynająć, gdy wiemy, że nie będziemy z niego korzystać cały czas. Różnorodność dostępnego sprzętu pozwala na łatwe dopasowanie aplikatorów do rozmiarów zwierzęcia, aby zabiegi były jeszcze bardziej skuteczne.

Wybierając sprzęt do magnetoterapii dla swojego pupila należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Firmy mogą stosować w swoich urządzeniach różny zakres natężeń, programów i częstotliwości dostarczania pola magnetycznego. Aby mieć pewność, że dane urządzenie będzie odpowiednie, warto zasięgnąć rady specjalisty. Nie bez znaczenia będzie przeznaczenie sprzętu: czy chcemy wyleczyć chorobę, ulżyć w bólu, a może po prostu zrelaksować psa? Warto zapoznać się z opiniami innych użytkowników, aby mieć pewność, że wybrane urządzenie daje zamierzone efekty i spełnia oczekiwania.

Pole magnetyczne dla psa – efekty

To, kiedy pojawią się pierwsze efekty działania magnetoterapii, zależy od kilku czynników. Są to: ogólny stan zdrowia psa, wiek, leczony stan chorobowy/uraz, poziom aktywności zwierzęcia oraz inne stosowane rozwiązania (leki, terapie). Głównymi zauważalnymi skutkami będą: zwiększona mobilność, zmniejszony stan zapalny, zredukowany ból, przyspieszone gojenie urazów i ogólnie lepsza jakość życia. Niektóre efekty mogą być widoczne już po jednym zabiegu, jednak trwałe rezultaty uzyskamy dopiero po pewnym czasie.

O ile będziemy stosować magnetoterapię zgodnie z zaleceniami weterynarza, nie będzie miała ona negatywnego wpływu na naszego pupila. Musimy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach do zabiegów, jakimi są: ciąża, wiek psa poniżej 1 roku, krwawiące obszary na ciele, czy choroby nowotworowe.

Magnetoterapia to łatwy i efektywny sposób na poprawę jakości życia psa. Zabiegi są nieinwazyjne, łatwo się je przeprowadza, a co więcej – można je stosować we własnym domu. Niewielkie ryzyko i szerokie zastosowanie sprawia, że PEMF są coraz chętniej wykorzystywane w leczeniu i rehabilitacji psów.

* https://www.drpawluk.com/education/related-information/pemfs-pets-animals/ (29.01.2022)

Ostatnie posty na blogu:

Magnetoterapia zwierząt – wskazania i przeciwwskazania

Pole magnetyczne dla zwierząt Obecnie jednym z najskuteczniejszych metod fizjoterapeutycznych zwierząt jest magnetoterapia – czyli terapia polem magnetycznym. Zabieg stosuje się w rehabilitacji schorzeń o różnym podłożu. Nowoczesna technologia i dostępne urządzenia dają możliwość leczenia

Na jakie choroby pomaga magnetoterapia?

Magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym, ma bardzo szerokie zastosowanie w fizjoterapii zwierząt. Zabiegi z wykorzystaniem specjalnej aparatury stosuje się zarówno u ludzi, jak i zwierząt w celu poprawy oraz utrzymania stanu zdrowia. Kiedy stosuje się

Jak samemu rehabilitować psa?

Wiele urazów, chorób czy zabiegów ortopedycznych przeprowadzanych u psów ma wpływ na obniżenie ich sprawności ruchowej. Wówczas potrzebują wsparcia ze strony opiekunów w zakresie rehabilitacji. Obecnie dostępne są praktycznie wszystkie zabiegi, które wykonuje się w