Magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym, ma bardzo szerokie zastosowanie w fizjoterapii zwierząt. Zabiegi z wykorzystaniem specjalnej aparatury stosuje się zarówno u ludzi, jak i zwierząt w celu poprawy oraz utrzymania stanu zdrowia. Kiedy stosuje się magnetoterapię?
Co to jest magnetoterapia?
Magnetoterapia jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów w fizjoterapii zwierząt. Metoda wykorzystuje lecznicze właściwości pola magnetycznego o niskiej częstotliwości, które przenika w głąb chorobowo zmienionych tkanek i prowadzi do ich regeneracji. Pole magnetyczne jest rodzajem energii wytwarzanej przez specjalistyczną aparaturę. Zabiegi z wykorzystaniem urządzeń do magnetoterapii można wykonywać w gabinecie weterynaryjnym, jak i samodzielnie w domu, kierując się wskazaniami weterynarza. Terapia najczęściej stosowana jest u psów, kotów, małych gryzoni oraz koni.
Jakie działanie na organizm zwierzęcia ma pole magnetyczne?
Terapia z wykorzystaniem pola magnetycznego wpływa na procesy regeneracyjne organizmu zwierzęcia. Dzięki możliwości zmiany częstotliwości, kształtu impulsu i dawki, magnetoterapię można dostosować do konkretnych schorzeń, wywołując efekt naprawczy. Pole magnetyczne stosowane w magnetoterapii wykazuje szereg działań:
- przyspiesza gojenie ran,
- redukuje napięcie mięśniowe,
- działa przeciwbólowo,
- przynosi ulgę w chorobach zwyrodnieniowych stawów,
- przynosi efekt przeciwzapalny,
- przyspiesza zrost kości,
- pobudza procesy odpornościowe w wyniku zwiększenia liczby białych krwinek,
- bierze udział w regeneracji tkanek, co jest szczególnie ważne u zwierząt starszych oraz trenujących,
- zapobiega powstaniu i ogranicza rozwój chorób.
Wskazania do zabiegu magnetoterapii
Magnetoterapia pomaga w leczeniu wielu chorób. Terapia wykazuje szerokie zastosowanie i jest wskazana w przypadku:
- przyspieszenia gojenia się ran i oparzeń,
- stanów pourazowych (złamania, zwichnięcia),
- zaburzeń krążenia obwodowego,
- reumatoidalnego zapalenia stawów,
- zapalenia stawów i tkanek okołostawowych,
- chorób zwyrodnieniowych stawów kończyn i stawów kręgosłupa,
- nadciśnienia tętniczego,
- odleżyn,
- zapalenia nerwów.
Pole magnetyczne równomiernie przenika do zmienionych chorobowo tkanek, co zwiększa efektywność zabiegów. Magnetoterapii jest obecnie bardzo popularna metodą terapii fizykalnej ze względu na wysoką skuteczność leczenia. Jednak warto pamiętać o przeciwwskazaniach do wykonywania zabiegów. Należą do nich między innymi okres ciąży, nowotwory, otwarte rany, ostre choroby pochodzenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego, ciężkie choroby serca i układu krążenia, padaczka oraz niewydolność nerek. Planowane leczenie z wykorzystaniem pola magnetycznego zawsze należy skonsultować z weterynarzem.
Więcej informacji o wskazaniach i przeciwwskazaniach magnetoterapii dla zwierząt.