Jak samemu rehabilitować psa?

Wiele urazów, chorób czy zabiegów ortopedycznych przeprowadzanych u psów ma wpływ na obniżenie ich sprawności ruchowej. Wówczas potrzebują wsparcia ze strony opiekunów w zakresie rehabilitacji. Obecnie dostępne są praktycznie wszystkie zabiegi, które wykonuje się w fizjoterapii człowieka. Na czym polega rehabilitacja psa? Jakie zabiegi można przeprowadzać samodzielnie w domu?

Dlaczego warto rehabilitować psa w domu?

Rehabilitacja psa wykorzystywana w lecznictwie weterynaryjnym ma na celu skrócenie okresu rekonwalescencji po kontuzji, urazie fizycznym czy przebytej operacji ortopedycznej a także w zwyrodnieniach i problemach kostno-stawowych.

Rehabilitacja psa w domu zapewnia szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej. Zapobiega również negatywnym skutkom wynikającym z braku pracy mięśni i stawów. Urazy mechaniczne wiążą się z rozwojem stanu zapalnego i towarzyszącym mu bólem. Urazy zwyrodnieniowe wiążą się z cierpieniem zwierzęcia, pogarszającym stanem zdrowia, osłabieniem organizmu, ograniczeniem ruchowości a to z kolei wiąże się do pogorszenia stanu psychicznego i fizycznego.

Rehabilitacja psa pozwoli nie tylko usprawnić funkcje kończyn, narządów wewnętrznych,  ale również uśmierzyć dolegliwości bólowe, co sprawia że zwierzę czuje się znaczenie lepiej, ma więcej energii i więcej chęci do życia i to prowadzi do samoleczenia się organizmu i doprowadzeniu do usprawnienia całego organizmu. Zabiegi rehabilitacyjne stanowią również doskonałe uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Dzięki temu można skrócić okres rekonwalescencji, tym samym eliminując negatywne skutki wyłączenia z użytkowania chorego obszaru. Zabiegi przyczyniają się również do usprawnienia przepływu krwi i limfy, usuwając powstające obrzęki, regenerując chrząstki, niwelując zwyrodnienia, leczą rany a także usprawniając krążenie i dzięki temu poprawiając psychikę zwierzęcia.

Wskazania do rehabilitacji psa

Podobnie jak ludzie, zwierzęta domowe narażone są na różnego rodzaju urazy ortopedyczne, pogorszenie stanu zdrowia wraz z wiekiem, powstawania zwyrodnień i stanów zapalnych a także pojawiają się bóle i pogarsza się stan psychiczny zwierząt. Rehabilitacja psa może okazać się konieczna i bardzo skuteczna w przypadku dysfunkcji układu ruchu, stanów zapalnych, choroby zwyrodnieniowej stawów, problemów pooperacyjnych, zaburzeń krążenia krwi, dyskopatii, czy porażeń. Wskazaniami do rehabilitacji psa są również autoimmunologiczne zapalenie mięśni, stany przykurczów czy urazy szkieletowe. Rehabilitacja przynosi wymierne korzyści w oparzeniach, odmrożeniach czy w przypadku odleżyn oraz pojawiających się ran. Schorzenia mogą mieć różne podłoże, dlatego należy indywidualnie do przypadku dobrać odpowiednie zabiegi i ćwiczenia. Można je wykonywać po konsultacji z weterynarzem – tylko w ten sposób terapia przyniesie korzyści.

Jak samemu rehabilitować psa w domu?

W zależności od spodziewanego efektu, lekarz wykorzystuje adekwatne metody terapii. Należą do nich między innymi rehabilitacja polem magnetycznym, laseroterapia, hydroterapia, kinezyterapia, krioterapia, ciepłolecznictwo, sonoterapia, elektroterapia oraz masaż klasyczny. Jedną z najskuteczniejszych metod terapii jest Biomag VET. Działa na zasadzie generowania impulsów elektromagnetycznych, które przenikają bezpośrednio do miejsca wymagającego leczenia. Urządzenie posiada aż 15 programów terapeutycznych o potwierdzonym działaniu przeciwbólowym, łagodzącym stany zapalne, przeciwobrzękowym, rozluźniającym mięśnie, poprawiającym mikrokrążenie, regeneracyjnym oraz przyspieszającym gojenie się ran, oparzeń i złamań. Urządzenie Biomag VET wykorzystywane jest nie tylko w klinikach weterynaryjnych, ale również rekomendowane do użytku domowego. Coraz więcej pacjentów docenia rehabilitację w domu urządzeniami Biomag Vet.

Oprócz profesjonalnych urządzeń fizjoterapeutycznych, w warunkach domowych i po konsultacji z weterynarzem można samodzielnie wykonywać masaże, okłady chłodzące i rozgrzewające oraz ćwiczenia polegające na gimnastyce biernej.

Jak samemu rehabilitować psa? Jedną ze skuteczniejszych metod rehabilitacyjnych są masaże, które pomagają pozbyć się napięć mięśniowych oraz poprawiają ukrwienie, co przynosi szybszą regenerację tkanek. Mogą skutecznie złagodzić bóle różnego pochodzenia oraz sprawić, że stwardniałe mięśnie rozluźnią się. Początkowo pies może chcieć się wycofać, jednak wkrótce poczuje, że dotyk jest przyjemny i łagodzi ból. Masaż całego ciała rozpoczyna się od tylnych łap, przechodząc do przednich, karku i pleców. Warto połączyć głaskanie ciała z lekkim ugniataniem mięśni. Należy zwrócić uwagę, że kręgosłup u psów jest wrażliwy na dotyk, dlatego nie należy bezpośrednio na nieco naciskać. Wszelkie zabiegi fizjoterapeutyczne należy skonsultować z weterynarzem, który pokaże jak odpowiednio przeprowadzać masaż, w jakich sytuacjach stosować okłady zimne czy ciepłe oraz jaka powinna być częstotliwość ćwiczeń. Masaże jednak nie zastąpią nigdy urządzeń medycznych i terapii fizykalnej, która przenika bezpośrednio do komórki regenerując ją od środka. Terapia polem magnetycznym Biomag Vet, która wysyła impulsy w głąb ciała, dociera bezpośrednio do komórki regenerując ją. Połączenie masaży z terapią daje bardzo dobre rezultaty. Natomiast jeśli chcemy zdecydować się na jedną metodę to zalecamy wybrać metodę, która niweluje przyczyną i działa od środka na organizm. Taka metoda usuwa stany zapalne, działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przywraca ruchomość stawów i poprawia całkowicie stan zwierzęcia. Komórka jest pobudzana przez falę o odpowiedniej częstotliwości, dzięki temu zaczyna prawidłowo pracować i regenerować organizm. Poprawa krążenia oraz działania przeciwzapalne powodują szybszy powrót do zdrowia. Po tym czasie możemy włączyć masaże i zwiększyć szanse na skuteczniejszą rehabilitację psa.

Ostatnie posty na blogu:

Magnetoterapia zwierząt – wskazania i przeciwwskazania

Pole magnetyczne dla zwierząt Obecnie jednym z najskuteczniejszych metod fizjoterapeutycznych zwierząt jest magnetoterapia – czyli terapia polem magnetycznym. Zabieg stosuje się w rehabilitacji schorzeń o różnym podłożu. Nowoczesna technologia i dostępne urządzenia dają możliwość leczenia

Na jakie choroby pomaga magnetoterapia?

Magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym, ma bardzo szerokie zastosowanie w fizjoterapii zwierząt. Zabiegi z wykorzystaniem specjalnej aparatury stosuje się zarówno u ludzi, jak i zwierząt w celu poprawy oraz utrzymania stanu zdrowia. Kiedy stosuje się

Jak samemu rehabilitować psa?

Wiele urazów, chorób czy zabiegów ortopedycznych przeprowadzanych u psów ma wpływ na obniżenie ich sprawności ruchowej. Wówczas potrzebują wsparcia ze strony opiekunów w zakresie rehabilitacji. Obecnie dostępne są praktycznie wszystkie zabiegi, które wykonuje się w