PEMF w weterynarii – jakie są możliwości?

derka magnetyczna dla konia

PEMF, czyli pulsujące pole elektromagnetyczne już od wielu lat wykorzystywane jest w leczeniu i rehabilitacji ludzi. Działanie przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, czy przyspieszające gojenie ran to tylko kilka z wielu zalet, jakie ma magnetoterapia. Dzięki szerokiemu zastosowaniu, niewielkiej liczbie przeciwwskazań i praktycznie zerowym skutkom ubocznym, leczenie polem magnetycznym polecane jest przez wielu specjalistów. Rozwój technologii, urządzeń oraz samej dziedziny, jaką jest weterynaria, sprawił, że PEMF może być z powodzeniem wykorzystywane również w leczeniu zwierząt.

Magnetoterapia dla zwierząt

Magnetoterapia to zabieg, który polega na poddaniu danego obszaru ciała wpływowi zmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Składowa magnetyczna pola elektromagnetycznego oddziałuje na tkanki organizmu. Jony, które znajdują się w komórkach i przestrzeniach międzykomórkowych, pod wpływem pola magnetycznego o niskiej częstotliwości, rytmicznie przemieszczają się.

Terapia polem magnetycznym może być stosowana nawet w okresie ostrym choroby, ponieważ jest metodą nietermiczną. Co więcej, PEMF przenika przez sierść zwierząt oraz różnego typu opatrunki, w tym również opatrunki gipsowe. Istotnym jest, że magnetoterapia jest nieinwazyjną metodą leczenia. Nie wywołuje ona skutków ubocznych, dlatego w powodzeniem może być stosowana u zwierząt w różnych przypadkach.

W magnetoterapii wyróżnia się jej sześć podstawowych działań: przeciwbólowe, gojące, przeciwobrzękowe, miorelaksacyjne, wazodylatacyjne i metaboliczno-detoksykacyjne. Dzięki tak szerokiemu działaniu, PEMF u zwierząt wykorzystywane są w przypadkach:

  • złamań
  • zwichnięć
  • trudno gojących się ran
  • zwyrodnień kręgosłupa i stawów kończyn
  • ostrych i przewlekłych zespołów bólowych
  • chorób neurologicznych

Pole magnetyczne o niskiej częstotliwości zwiększa gęstość i wytrzymałość tkanki kostnej, przyspiesza zrost kości, a także usprawnia proces regeneracji tkanek miękkich i odżywianie chrząstki stawowej.

Pole magnetyczne w weterynarii – badania

James S. Gaynor, Sean Hagberg i Blake T. Gurfein w swoim artykule “Weterynaryjne zastosowania pulsacyjnej terapii polem magnetycznym”* przywołują szereg badań, które wskazują na efektywność działania pola magnetycznego w leczeniu zwierząt. Mówią również, że przywołane przez nich dane „podkreślają przydatność leczenia PEMF jako bezpiecznej, nieinwazyjnej metody leczenia, która może stać się ważną samodzielną lub wspomagającą metodą leczenia w opiece weterynaryjnej”*.

Jedno z opisywanych badań weterynaryjnych miało na celu ocenę skuteczności magnetoterapii w redukcji bólu pooperacyjnego. W badaniu oceniano efekty terapii urządzeniem PEMF u psów z ostrym wysunięciem krążka międzykręgowego. Leczenie stosowano przez 15 minut co 2 dwie godziny przez dwa tygodnie, a następnie przez okres czterech tygodni dwa razy dziennie. W ten sposób leczone psy wykazywały znaczne zredukowanie bólu w miejscu nacięcia chirurgicznego, a także uzyskano niższe stężenie biomarkerów zapalnych.*

Biomag Lumina VET – magnetoterapia u zwierząt

Na rynku dostępnych jest kilka urządzeń przeznaczonych do przeprowadzania zabiegów magnetoterapii u zwierząt. Jednym z nich, cieszącym się zaufaniem specjalistów, jest propozycja od firmy Biomag – zestaw Biomag Lumina VET. Istotnym jest to, że urządzenie Biomag może być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w opiece klinicznej, jak i domowym zaciszu.

Urządzenie Biomag Lumina VET stosuje się w leczeniu małych zwierząt, kotów, psów, ale również koni. W zależności od potrzeb można z łatwością dobrać optymalny zestaw, który spełni oczekiwania, a także sprawdzi się w leczeniu różnych gatunków zwierząt. Zestaw Biomag to kilka rodzajów i rozmiarów aplikatorów. W ofercie dostępne są:

  • Biomag VET Lumina XS – dla małych zwierząt (królików, kotów, mniejszych psów)
  • Biomag VET Lumina VS – dla zwierząt o średniej lub większej budowie
  • Biomag VET Lumina XL – dla dużych zwierząt (np. koni)

Producent urządzeń Biomag proponuje swoim Klientom wypożyczenie sprzętu do magnetoterapii. Daje to możliwość sprawdzenia użyteczności terapii, jej rezultatów, a także dopasowania zestawu do potrzeb. To idealny sposób na jego przetestowanie i samodzielne przekonanie się o skuteczności zabiegów. Każdy, kto zdecyduje się na wypożyczenie Biomag Lumina VET otrzyma od firmy Biomag fachową pomoc oraz szkolenie z obsługi urządzenia. Specjaliści przekażą wszelkie informacje, które będą przydatne przy przeprowadzaniu zabiegów.

Urządzenia Biomag Lumina VET posiadają dwie technologie: światło spolaryzowane i pulsacyjne pole magnetyczne o niskich częstotliwościach. Sprzęt jest prosty w montażu i obsłudze, co dodatkowo zapewnia komfortową pracę z pacjentami.

* https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S003452881830208X (29.01.2022)

 

 

Ostatnie posty na blogu:

Magnetoterapia zwierząt – wskazania i przeciwwskazania

Pole magnetyczne dla zwierząt Obecnie jednym z najskuteczniejszych metod fizjoterapeutycznych zwierząt jest magnetoterapia – czyli terapia polem magnetycznym. Zabieg stosuje się w rehabilitacji schorzeń o różnym podłożu. Nowoczesna technologia i dostępne urządzenia dają możliwość leczenia

Na jakie choroby pomaga magnetoterapia?

Magnetoterapia, czyli leczenie polem magnetycznym, ma bardzo szerokie zastosowanie w fizjoterapii zwierząt. Zabiegi z wykorzystaniem specjalnej aparatury stosuje się zarówno u ludzi, jak i zwierząt w celu poprawy oraz utrzymania stanu zdrowia. Kiedy stosuje się

Jak samemu rehabilitować psa?

Wiele urazów, chorób czy zabiegów ortopedycznych przeprowadzanych u psów ma wpływ na obniżenie ich sprawności ruchowej. Wówczas potrzebują wsparcia ze strony opiekunów w zakresie rehabilitacji. Obecnie dostępne są praktycznie wszystkie zabiegi, które wykonuje się w